PostHeaderIcon Závod požárnické všestrannosti

Tradiční jarní závody mladých hasičů, známé spíš jako braňák, se uskutečnily v neděli 31.března v Lomečku. Počasí závodu přálo a na start závodu, který se započítává do celkového hodnocení hry Plamen, se z původně nahlášených 35 pětičlenných hlídek postavilo úctyhodných 32.

Začínalo se kategorií starších žáků. Trať je pro všechny kategorie stejně dlouhá. V Lomečku mladí hasiči běhali bezmála 2,5 km. Každá kategorie má však svá specifika na stanovištích. Stanovišť je šest. Střelba ze vzduchovky, požární ochrana, topografie, uzle, překonání lana a zdravověda. Starší žáci mají nejvíce značek na učení a krom jiného se musí naučit pracovat s buzolou a určovat azimut. Z jedenácti hlídek si nejlépe a nejrychleji s nástrahami tratě poradily týmy Uhlířských Janovic, když hlídky tohoto kolektivu obsadily 1. a 3. místo. Z druhého místa se radovala hlídka kolektivu Záboří nad Labem A. Po odstartování poslední hlídky starších se začalo připravovat 14 hlídek mladších žáků. I tady se nejvíce vedlo uhlířskojanovickým mladým hasičům, když skončili na 1., 2. a 4.místě. Na třetí místo se probojovala hlídka ze Svatého Mikuláše A. Při délce závodu a šesti stanovištích byl až neuvěřitelně malý rozdíl mezi druhým až čtvrtým místem. Celkově druhá hlídka (Uhl. Janovice C) porazila třetí Svatý Mikuláš o pouhých 9 vteřin. Rozdíl mezi třetím Svatým Mikulášem a čtvrtými Uhl. Janovicemi B byl pak jen 16 vteřin. Podstatně větší časové rozestupy pak byly v nejmladší kategorii, v kategorii přípravka. Přípravka má méně učení než ostatní kategorie. Například se učí méně značek, pouze tři uzle z pěti, místo překonání lana má překonání lavičky a místo střelby ze vzduchovky házení míčky. Celkem sedm hlídek dětí ve věku tři až šest let se vydalo na trať (v doprovodu jednoho či jedné ze svých vedoucích) a i v této kategorii se radovali mladí hasiči z Uhlířských Janovic, kteří skončili na 1. a 2. místě. Třetí nejrychlejší běžecký čas v součtu s celkovými trestnými minutami zapisovala hlídka přípravky ze Záboří nad Labem A. Závody jsou za námi, výsledky se přičtou k podzimním štafetám a budeme čekat, jak dopadnou běhy na 60 m překážek (28.4. v Kutné Hoře) a závěrečné požární útoky. Co ještě dodat? Možná tradiční poděkování. Dětem za předvedené výkony, vedoucím za jejich práci, rozhodčím za spravedlivé rozhodování. Jedno velké, možná největší poděkování patří SDH Lomec a všem, kteří se podíleli na organizaci soutěže. Zázemí bylo připravené „na jedničku“. Již při příjezdu každý musel zaznamenat nejméně tři lidi, kteří řídili dopravu a parkování. Dostatek místa na sezení a výborné občerstvení. No prostě po téhle stránce není co vytknout. Je úžasné, že se stále najdou lidé, kteří jsou ochotní strávit celý den při organizaci dětské soutěže, jako tomu bylo poslední březnovou neděli v Lomečku.