PostHeaderIcon Pan Mojmír ŠOUREK je devadesátník

V tomto měsíci, 29. 5. 2019 oslavil pan Mojmír ŠOUREK své devadesátiny.
K tomuto významnému jubileu byl pozván do prostor Okresního sdružení Hasičů v Kutné Hoře, kde pro něj byla připravená malá oslava.


Při této příležitosti bylo panu Šourkovi předáno krajským vedoucím zasloužilých hasičů p. J. Pávem vyznamenání, Záslužná medaile Středočeského kraje za jeho celoživotní přínos ve prospěch dobrovolného hasičstva. Z rukou starosty OSH Kutná Hora J. Duška a jeho náměstka T. Moravce byl jménem dobrovolných hasičů okresu Kutná Hora předán věcný dar a skleněná hasičská přilba. Mezi gratulanty nechyběl ani Jiří Pokorný, ředitel územního odboru stř. kraje HZS, zástupci SDH Rohozec, ve kterém je p. ŠOUREK členem. Dalšími hosty, kteří přišli poblahopřát, byli bývalí spolupracovníci a zástupci nositelů vyznamenání Zasloužilý hasič.
Narodil se v roce 1929 v Křeseticích na Kutnohorsku. Původně se chtěl věnovat lesnickému povolání, nakonec se však stal vyšetřovatelem a právě díky své zálibě v hasičství vyšetřoval především požáry.
Po srpnových událostech 1968 (v době tzv. „normalizace“ nemohl své povolání zastávat a zakotvil jako technický pracovník u bývalého Okresního výboru Svazu požární ochrany (SPO) v Kutné Hoře, odkud v polovině roku 1989 odešel do důchodu a po nějaký čas pracoval jako „brigádník“ na Okresní správě Sboru požární ochrany v Kutné Hoře.
Jeho rodný dům byl vzdálen jen 100 metrů od hasičské zbrojnice a oba jeho dědové a čtyři strýcové byli dobrovolnými hasiči, což zákonitě i jeho přivedlo do řad členů Sboru dobrovolných hasičů. Absolvoval hasičský kurz na Krajském učilišti požární ochrany v Praze, hasičský samaritánský kurz, dálkově dvouletou Ústřední školu PO v Bílých Poličanech. Získal řadu ocenění (Čestná uznání a medaile) Svazu PO. Je nositelem odznaků odbornosti SPO „Vzorný požárník I. stupně“, „Vedoucí mládeže I. stupně“ a „Rozhodčí SPO I. stupně“. V roce 1991 mu byl udělen titul „Zasloužilý člen Svazu požární ochrany ČSFR“. V období let 1991 až 1995 byl místopředsedou Okresního sdružení hasičů v Kutné Hoře.
Byl dlouholetým kronikářem své rodné obce Křesetice (i když 50 let bydlí v Kutné Hoře) a jako „historik – amatér“ se zajímá především o historii uniformovaných sborů spadajících pod rezort Ministerstva vnitra (policie, četnictvo, hasičstvo). V roce 2002 sepsal „Kroniku hasičstva Kutnohorska“, která je v péči Záchranného hasičského sboru v Kutné Hoře-Sedlci.
Po této obsáhlé publikaci sepsal historii 216 Sborů dobrovolných hasičů, které na okrese Kutná hora působily, kdy některé už jsou v dnešní době zaniklé.

Po řadu let byl stálým dopisovatelem časopisu „Požární ochrana“ a i nyní, čas od času, si lze v „Obzorech Kutnohorska“ nebo v „Hasičských novinách“ přečíst jeho článeček vztahující se k historii PO na Kutnohorsku.
Přejeme panu ŠOURKOVI hodně zdraví a spokojenosti jménem všech hasičů!

Jaroslav Dušek
Starosta OSH Kutná Hora

 

   

Komentáře jsou uzavřeny.

Kontakt
OSH Kutná Hora
Lorecká 465
284 01 Kutná Hora

IČ: 652 48 635

E-mail: osh.kutnahora@seznam.cz
Tel : 607 905 479

Kalendář událostí
Květen 2019
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC
Nadcházející události
  • Nejsou žádné události.