Liga mladých hasičů SOPTÍK měla jednoznačné vítěze…

Hostiteli posledního kola ligy mladých hasičů byli hasiči z Církvice u Kutné Hory. Soutěž se uskutečnila v sobotu 16.září a i tato soutěž byla nabitá, co se počtu družstev týká. Tentokrát se na startovní čáře vystřídalo celkem 38 družstev. Harmonogram soutěže byl stejný jako v Močovicích. Jako první se na startovní čáru postavila družstva přípravky a dorostu. Hodně bylo znát, že je konec sezóny a družstva jsou mnohem sehranější. V přípravce i v dorostu padaly osobní rekordy.

V kategorii přípravka zvítězilo družstvo SDH Uhlířské Janovice B (časem 23,83), druhé skončilo Janovické Áčko (časem 25,50) a třetí Svatý Mikuláš A (časem 27,71 vteřin). Všechna tři družstva si na této soutěži vylepšila svá osobní maxima. A nejrychlejší časy sezóny se měnily i v kategorii dorostu. V té si svůj dosavadní nejlepší výkon vylepšilo družstvo janovických dorostenců, které časem 24,03 s přehledem zvítězilo. Na druhém místě se pak umístilo družstvo z Vrdů (čas 28,77) a třetí bylo družstvo z Močovic (čas 29,86). Po odběhání těchto dvou kategorií následovalo vyhlášení a to nejen výsledků posledního kola, ale i výsledků celkových.
V kategorii přípravky se do letošního ročníku zapojilo celkem 6 družstev.
1. místo Uhlířské Janovice B (5 bodů)
2. místo Uhlířské Janovice A (8 bodů)
3. místo Močovice (11 bodů)
V kategorii dorostu soutěžilo v letošním ročníku 8 družstev.
1. místo Uhlířské Janovice dorostenci (9 bodů)
2. místo Uhlířské Janovice dorostenky (12 bodů)
3. místo Svatý Mikuláš (12 bodů)
Družstvo dorostenek z Uhlířských Janovicích ještě před poslední soutěží figurovalo na celkovém prvním místě. Dva nepovedené požární útoky z posledního kola jej však stály sestup na místo druhé, které před Svatým Mikulášem uhájily jen díky rychlejšímu dosaženému času v průběhu sezóny.
Po vyhlášení přípravky a dorostu soutěž pokračovala požárními útoky mladších a starších žáků. Celkem 17 družstev se přestavilo v mladší kategorii. A i v této kategorii padaly osobní rekordy. Své maximum si vylepšila všechna tři družstva, která nakonec obsadila stupně vítězů. Janovické mladší Áčko předvedlo parádní útok v čase 16,35 vteřin, druhé skončilo družstvo ze Záboří nad Labem (18,15) a třetí místo putovalo opět do Janovic zásluhou družstva „C“, které zaběhlo požární útok v čase 19,19 vteřin. V kategorii starších se žádné překvapení nekonalo a stupně vítězů obsadila opět stejná družstva jako ve všech předchozích kolech. 1.místo Uhlířské Janovice (čas 18,04), 2.místo Močovice (čas 18,27) a 3.místo Svatý Mikuláš A (čas 18,69). Úplně stejná družstva, která se v těchto kategoriích umístila na stupních vítězů v pátém kole se pak radovala i z celkového triumfu. V rámci posledního kola došlo i na celkové vyhodnocení letošního ročníku ligy mladých hasičů SOPTÍK. K naší velké radosti všechny čtyři putovní poháry zamířily do Uhlířských Janovic.
V kategorii mladších žáků bylo k vidění celkem 18 družstev.
1. místo Uhlířské Janovice A (4 body)
2. místo Záboří nad Labem A (12 bodů)
3. místo Uhlířské Janovice C (14 bodů)
Do kategorie starších žáků se přihlásilo celkem 9 družstev a janovičtí v žádném z pěti kol nenašli v této kategorii přemožitele. 4,8,11
1. místo Uhlířské Janovice (4 body)
2. místo Močovice (8 bodů)
3. místo Svatý Mikuláš (11 bodů)
Letošní ročník ligy mladých hasičů skončil. Co k němu dodat. Celý ročník nás trápily technické problémy s mašinami. Budeme doufat, že zima bude dostatečně dlouhá, aby každá PS12 na okrese dostala náležitou péči (především pak ty jednotné okresní) a abychom v příštím ročníku Soptíka tyto problémy již nemuseli řešit. Poděkování za celý ročník patří všem pořadatelským sborům, rozhodčím a technickým četám. V neposlední řadě si dík zaslouží i závodníci a jejich vedoucí, neboť bez nich by Soptík nebyl Soptíkem. S koncem ligy mladých hasičů v požárních útocích začal další ročník hry Plamen a nás čeká již 14.října podzimní kolo této soutěže, kde jednotlivá dětská družstva poměří své síly v hasičských štafetách.
M. Vondráčková
SDH Uhlířské Janovice