Soptík Močovice

Čtvrté, předposlední kolo ligy mladých hasičů Spotík v požárních útocích se uskutečnilo v neděli 10. září na fotbalovém hřišti v Močovicích. Močovičtí, kteří měli za sebou již hasičskou sobotu spojenou se soutěží dospělých a oslavami výročí založení sboru, se organizace zhostili se ctí sobě vlastní. Do závodu se přihlásilo celkem 36 družstev mladých hasičů ve čtyřech kategoriích.

Jako první se na startu představila družstva přípravky a dorostu. V obou těchto kategoriích závodilo shodně šest týmů a v obou kategoriích opanovaly stupně vítězů stejné sbory. V kategorii přípravka předvedly nejrychlejší útoky děti z Uhlířských Janovic, kdy se na 1.místě umístilo janovické Áčko s časem 27,69 a na místě druhém janovické Béčko časem 27,92. Bronzové medaile pak putovaly za čas 30,99 do Svatého Mikuláše družstvu A. I v kategorii dorostu se nejvíce radovali janovičtí. Janovičtí dorostenci zvítězili časem 24,32. Pro stříbrné medaile si došly janovické dorostenky za čas 25,93 a bronzová pozice patřila dorostu ze Svatého Mikuláše za čas 28,02. Pro všechna tři družstva tyto časy znamenaly vylepšení letošního maxima v Soptíkově lize.

Po vyhodnocení odběhaných kategorií dorostu a přípravky se na startovní čáru postavila nejpočetnější kategorie a to kategorie mladších žáků. V té své síly změřilo celkem 16 družstev. Všechna družstva předvedla pěkné výkony. Zatímco při prvním kole Soptíka v Kutné Hoře stačil na vítězství v této kategorii čas 21,93, na této soutěži by takovýto čas znamenal „až“ 6. místo. Ohledně své stabilní výkonosti nikoho nenechalo na pochybách družstvo Uhlířské Janovice A, které předvedlo dva vyrovnané výkony a za čas 17,48 si odváželo zasloužené zlato. Na druhé místo se k radosti domácích probojovalo svým letošním nejlepším výkonem (19,65) družstvo z Močovic. Třetí místo pak putovalo opět do Uhlířských Janovic zásluhou mladšího C týmu a jeho času 20,05.

Jako poslední se na startovní čáru postavila družstva starších. I v této kategorii některá družstva vylepšila svá osobní maxima, ale bohužel ani toto zlepšení nestačilo na stupně vítězů. Na ty se totiž postavila úplně stejná družstva jako ve všech předchozích kolech. Na 1. místě časem 18,41 Uhlířské Janovice, na 2. místě časem 18,89 domácí Močovice a na místě třetím časem 19,58 družstvo ze Svatého Mikuláše.

Od začátku fungování ligy Soptík platí, že se každému družstvu škrtá jeden nejhorší výsledek. Toto však neplatí u dorostu, který je v lize nováčkem a má o jednu soutěž méně. V ostatních kategoriích jsou tedy již nyní jasní vítězové. V kategorii přípravky již nikdo nemůže překonat součet umístění družstva Uhlířské Janovice B, v kategorii mladších své prvenství obhájí družstvo Uhlířské Janovice A a ani v kategorii starších Uhlířské Janovice nenajdou přemožitele. To však neznamená, že není oč bojovat. Minimálními rozdíly v součtech umístění ostatních družstev může poslední kolo Soptíka v Církvici ještě řádně zamíchat. Jak to všechno dopadne tedy zjistíme až po absolvování posledního kola v sobotu 16. září.

M.Vondráčková

SDH Uhlířské Janovice

Soptík 2017